szukamrecenzji.pl

Blog tematyczny o rozwoju osobistym, książkach i filmach.

PoradnikRozwój osobisty

Brak motywacji i chęci do działania, czy można temu zaradzić?

Brak motywacji i chęci do działania, czy można temu zaradzić?

Co jakiś czas każdy człowiek zmaga się ze spadkiem formy. Pojawia się brak motywacji. Skąd czerpać motywacje do pracy? Jak poradzić sobie w chwilach kryzysu? Kogo poprosić o pomoc? Z pewnością pomocne mogą okazać się konsultacje z psychologiem oraz czytanie wartościowych książek.

Rozwój osobisty – książki

Rozwój osobisty i zawodowy jest niezwykle ważny. Ten, kto się nie rozwija, stoi w miejscu. W ten sposób nie da się osiągnąć wysokiej pozycji na rynku zawodowym. Trzeba nieustannie doskonalić swoje umiejętności, uczestniczyć w szkoleniach, kursach. Warto być na bieżąco. Śledzenie stron internetowych z nowinkami z branży powinno wejść w nawyk każdemu, kto poważnie traktuje swój zawód. Trudno wyobrazić sobie lekarza, który nie uczestniczy w konferencjach naukowych i nie czyta nowych wydań specjalistycznej prasy.

Jeśli chodzi o autorów książek motywacyjnych, warto wskazać na przykład Jakuba Bączka. Można zapoznać się z całą jego działalnością w mediach społecznościowych. Człowiek ten przeszedł drogę od skromnego chłopaka bez żadnych osiągnięć do człowieka cenionego w świecie biznesu, właściciela wielu spółek, inwestora w nieruchomości. Namawia on do pójścia swoją drogą, bez oglądania się na to co powiedzą ludzie. Opinia innych nigdy nie może blokować rozwoju człowieka. Jeśli chodzi o autorów zagranicznych, warto przywołać w tym miejscu Briana Tracy, który radzi już na początku dnia zjeść największą żabę, to znaczy uporać się z najtrudniejszym zadaniem. Później wszystkie chwile będą już prostsze i przyjemniejsze. Najpierw ciężka praca, a potem nagroda. Taka powinna być ogólna zasada w życiu i biznesie.

Konsultacje z psychologiem

Spadek formy to jeszcze nie depresja, ale konsultacja z psychologiem zawsze jest wskazana w takiej sytuacji. Być może stany lękowe i depresyjne można będzie pokonać przy pomocy psychoterapii, ale może także okazać się, że konieczne będzie wsparcie farmakologiczne, czyli branie leków. Psycholog z pewnością pokieruje zagubionego człowieka i wskaże mu właściwą drogę. Pójście w pierwszej kolejności do psychiatry także może okazać się dobrym wyborem. Lekarz specjalista może powstrzymać się od wypisania recepty, a zamiast tego zalecić konsultację z psychologiem lub regularne spotkania z terapeutą. Warto jednak mieć świadomość tego, że nie da się każdego dnia swojego życia czuć się wspaniale i działać na 100%. Spadki formy są absolutnie normalne.

Duże wymagania

Dobrze jest wymagać od siebie i od innych, jednak zbyt wysokie ambicje i stawianie sobie celów niemożliwych do osiągnięcia z pewnością negatywnie wpłyną na psychikę człowieka. Kiedy ktoś nakłada na siebie ciężary nie do uniesienia, prędzej czy później ciało oraz dusza muszą ucierpieć. Nie wolno też porównywać się do innych ludzi. Każdy ma swoją własną drogę, swoje radości, smutki, wzloty i upadki. Warto więc skupić się na sobie, zamiast porównywać się do innych ludzi. Problem zbyt wysokich wymagań ma swoje źródło być może w trudnym dzieciństwie i warto skonsultować to z psychologiem.

BOOSTBIOTECH

Udostępnij