szukamrecenzji.pl

Blog tematyczny o rozwoju osobistym, książkach i filmach.

Książki

Klasyka literatury polskiej czyli książki które warto przeczytać

Klasyka literatury polskiej czyli książki które warto przeczytać

Czy są takie książki, które powinien znać każdy Polak? Oczywiście! Czy wśród nich znajdują się szkolne lektury? Tak. Warto pochylić się nad tym tematem i dowiedzieć się więcej o tym, co trzeba przeczytać, by móc uważać się za inteligentnego, oczytanego człowieka.

Klasyka polskiej literatury

Nazwiska takie jak Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, Władysław Reymont znają nawet uczniowie szkoły podstawowej. Nauczycielki języka polskiego pilnują, by dzieci doskonale znały fabułę książek napisanych przez tych autorów. Nie bez powodu jednak współcześnie można uważać te książki za nudne, pozbawione humoru i interesujących zwrotów akcji. Klasyka literatury polskiej to na przykład „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, „Chłopi” czyli powieść Reymonta, którą nagrodzono literacką Nagrodą Nobla oraz „Qvo Vadis” lub „Przedwiośnie”. Większość tych lektur dzieci poznają w szkole średniej, ale już w szkole podstawowej można spotkać się z wymogiem znajomości fragmentów i kontekstu historyczno-kulturowego.

Książka tradycyjna, książka elektroniczna oraz audio

Co jest lepsze? Książka tradycyjna, papierowa, ebook czy audiobook? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ wszystko zależy od potrzeb danego człowieka. Na pewno warto docenić fakt, że każdą z tych pozycji można dziś bez trudu nabyć w księgarni. Książki które warto przeczytać dostępne są również w wersji do słuchania oraz na czytnik. Czytnik można zabrać ze sobą wszędzie, na wakacje, na drogę do pracy, na piknik za miasto. Zamiast dźwigać ciężkie torby z książkami, można wziąć jeden cienki, lekki czytnik, a w nim tysiące książek. Tu cudowne, że w obecnych czasach można korzystać z takich udogodnień.

Książki współczesne

Współcześnie bardzo lubianą polską autorką książek jest na przykład Katarzyna Grochola. Ludzie uwielbiają również czytać książki podróżnicze Martyny Wojciechowskiej, Beaty Pawlikowskiej oraz Wojciecha Cejrowskiego. Dzieci z chęcią zamieniłyby stare, historyczne pozycje na którąś z nowszych książek podróżniczych albo fantastycznych. Nie jest to jednak takie proste. Program lektur szkolnych jest zatwierdzony i nie będzie łatwo dokonać w nim zmian.

Gdzie kupować książki?

Jest wiele miejsc, w których można kupić książki. Są to oczywiście księgarnie stacjonarne i internetowe. Warto wiedzieć, że wiele bibliotek jest bardzo dobrze wyposażonych w najnowsze pozycje literatury polskiej i światowej. Wystarczy zapisać się do danej placówki i wpisać się na listę oczekujących. To sposób na oszczędność. Zamiast kupować książki, można przeczytać je za darmo. Warto troszczyć się o innych czytelników i dbać o pożyczone książki tak samo jak o swoje. Niedozwolone jest wylanie na książkę napoju albo pobrudzenie jej resztkami jedzenia. Bibliotekarze powinni dbać o kulturę zachowania się w bibliotece. Cisza, spokój, brak rozmów, skupienie, tak każdy powinien zachowywać się w bibliotece. Niektórzy przychodzą do tego miejsca uczyć się, pracować, pisać pracę naukową.

Udostępnij