Strona główna
Kultura
Tutaj jesteś

Polskie klasyki filmowe, które warto zobaczyć

1 sierpnia 2022 filmy które warto zobaczyć

W polskiej kinematografii można znaleźć wiele obrazów wartych obejrzenia. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się z najbardziej polecanymi do zobaczenia obrazami.

Pianista

Wśród najlepszych polskich klasyków filmowych można wskazać przede wszystkim taki tytuł jak „Pianista”. Opowiedziana jest w nim historia znakomitego polskiego pianisty, czyli Władysława Szpilmana. Fabuła filmu osadzona jest w czasie drugiej wojny światowej, a widz ma szansę obserwowania przeżyć głównego bohatera na terenie okupowanej ówcześnie Warszawy. Jest to unikatowy film, który zdecydowanie warto obejrzeć.

Bogowie

Polskie filmy które warto zobaczyć to także „Bogowie”. Premiera tego filmu miała miejsce w 2014 roku. Opowiada on historię Zbigniewa Religi, jednego z najwybitniejszych kardiochirurgów na całym świecie. Profesor wierzył, że jest w stanie dokonać przeszczepu serca i próbował tego na różne sposoby, mimo licznych niepowodzeń. W filmie można obserwować zmagania głównego bohatera w polskim systemie medycznym, który zdecydowanie nie jest prosty.

Sami swoi

Kolejnym hitem polskiej klasyki filmowej jest oczywiście film „Sami swoi”. Został stworzony w roku 1967 przez Sylwestra Chęcińskiego. W filmie opowiedziana została historia zwaśnionych rodów Kargulów i Pawlaków, którzy trafili z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane. Można obejrzeć historię obu rodów, a także ich wzajemne perypetie. Pierwsza część trylogii obfituje w dobry humor oraz śmieszne żarty, dlatego obejrzenie tego filmowego klasyka polecane jest wszystkim fanom produkcji filmowych. Na pewno się nie zawiodą.

Ziemia obiecana

Polskie klasyki filmowe to także taka produkcja, jak „Ziemia obiecana”. Jest to film stworzony na podstawie powieści Władysława Reymonta. Obraz powstał w 1974 roku i zdobył bardzo wiele nominacji oraz nagród. W filmie można znaleźć doskonale wykreowany obraz konfliktów kapitalistycznej Łodzi pod koniec dziewiętnastego wieku. Fabuła obejmuje historię oraz poczynania trzech mężczyzn, Polaka, Żyda oraz Niemca. Jest to ciekawy obraz o realiach minionych czasów.

Jak rozpętałem drugą wojnę światową

„Jak rozpętałem drugą wojnę światową” to kolejna klasyka polskiego kina, z którą powinno się zapoznać wszyscy fani produkcji filmowych. Historia składa się z dokładnie trzech części, które są względem siebie zróżnicowane pod kątem treści. Cała seria skupia się na perypetiach Franka Dolasa, który myśli, że rozpętał drugą wojnę światową. Warto zapoznać się z tą historią, aby poznać specyfikę minionych czasów.

Wołyń

Wśród klasyków polskiego kina można wskazać także taki obraz jak „Wołyń”. Film powstał w 2016 roku i został stworzony przez Wojciecha Smarzowskiego. Fabuła opowieści rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej, która stanowi dla niej tło. Jest to dramat wojenny, w którym można obejrzeć historię życia głównej bohaterki Zosi oraz jej zmagania z trudną rzeczywistością oraz brakiem perspektyw. Film warto zobaczyć również ze względu na aktualne uwarunkowania polityczne oraz historię kraju.

Jak zaoszczędzić na zakupie książek

Redakcja szukamrecenzji.pl

Od lat doradzamy w kwestiach związanych z rozwojem osobistym. Dzielimy się naszą wiedzą z tego zakresu, a także pomysłami na ciekawe spędzanie czasu. Jesteśmy miłośnikami kultury więc polecamy też książki i filmy, które warto zobaczyć.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

filmy które warto zobaczyć

Jesteś zainteresowany reklamą?