Publikacji mających pomagać rodzicom, zarówno tym świeżo upieczonym, jak i z dłuższym stażem, wychowywać dzieci, możemy znaleźć całe mnóstwo. Jednak jak odróżnić te z nich, które warto przeczytać i stosować się do ich rad od tych, których należałoby unikać? Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić szczególną uwagę, poszukując poradników na temat wychowywania dzieci.
Poradniki dla rodziców – autorzy
Szukając sensownej książki o wychowywaniu dzieci, zacznijmy zawsze od sprawdzenia, kim jest autor danej publikacji. Tak samo jak nie każdy, kto zostaje rodzicem, jest na to całkowicie przygotowany, tak książkę może napisać i wydać dosłownie każdy. Pierwszy odsiew w poszukiwaniu merytorycznej treści możemy zrobić, odrzucając poradniki tych autorów, którzy nie mają odpowiedniego wykształcenia albo doświadczenia w pracy z dziećmi. Dodatkowe punkty mają osoby zajmujące się psychologią dziecięcą, również kliniczną, oraz osoby związane z pedagogiką i edukacją. Warto zwrócić również uwagę na rok pierwszego wydania. Choć nie jest regułą, że stare publikacje o wychowywaniu dzieci są gorsze od nowych, to należy pamiętać, że wiele kwestii dotyczących rozwoju psychofizycznego, diety czy utrzymywania dyscypliny obecnie rozumiemy o wiele lepiej, z medycznego czy psychologicznego punktu widzenia, niż jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu.
Książka z tezą
Teraz zwróćmy uwagę na to, czego należy unikać. Choć jako rodzice jesteśmy zobowiązani przedstawić dziecku światopogląd, który sami wyznajemy, nie jest dobrym pomysłem sięgać po publikacje mające traktować o wychowywaniu dzieci, a napisane z silnymi założeniami właśnie światopoglądowymi. Nieistotne jest, czy chodzi o książki mające przekazać dzieciom konkretne poglądy, czy na przykład traktujące o wychowaniu całkowicie przez pryzmat religii, problem stanowi to, że ewentualne problemy psychiczne dziecka lub fazy jego rozwoju mogą być traktowane nieobiektywnie. Jako rodzice nie mamy oceniać, a pomagać dziecku i wyposażyć go we wszystkie psychiczne cechy, których będzie potrzebować w dorosłym życiu, niezależnie od tego, jak będzie ono wyglądać. Dlatego należy wybierać książki merytoryczne, patrzące na rozwój dziecka z obiektywnego, naukowego punktu widzenia, które pomogą nam poradzić sobie z takimi sytuacjami w życiu dziecka, jakich byśmy się nie spodziewali.
Najlepsze poradniki dla rodziców
Różnego rodzaju książki przydadzą nam się na różnych etapach życia dziecka. Szczególnie jeśli chodzi o noworodki i niemowlęta, warto zaopatrzyć się w książkę napisaną z medycznego punktu widzenia, zawierającą opisy poszczególnych faz rozwoju dziecka i zalecenia związane z opieką i pielęgnacją. Jeszcze zanim nasze dziecko osiągnie wiek nastoletni, rodzice mogą sięgnąć po napisane przez psychologów poradniki dotyczące tego, jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy. Nie zaszkodzi mieć również w domu książki opisującej, z czym musi zmagać się młody człowiek w okresie dorastania i jak cała rodzina może sobie z tym poradzić.